כל מה שחשוב לדעת על רכישת דירת פנטהאוז ומבחר פנטהאוזים למכירה בפרויקטים חדשים בישראל

דירות הפנטהאוז נכנסו לחיינו במהלך שנות ה-20 של המאה הקודמת. בתחילה הן נבנו באירופה, אך עם התפתחות הבורסה בארה"ב בימים שלפני המשבר הכלכלי הן התפשטו גם לעריה המרכזיות.

בעבר דירות הפנטהאוז היוו סמל ליוקרה, שכן הייתה להן דרישה גבוהה בקרב העשירים והמתעשרים של אירופה וארה"ב, וניתן לומר שגם היום הן מעלות קונוטציות של דירות רחבות עם גג מטופח, נוף עוצר נשימה והרבה מאוד פאר.

 

מהי דירת פנטהאוז?

מקור השם פנטהאוז מגיע מצמד המילים house באנגלית, שמשמעותה בית, ו – pent, שהיא הטייה של מילה ברומנית, שמשמעותה מוצמד, והכוונה היא לגג של הבניין.

ואכן, דירות פנטהאוז הן דירות גדולות באופן משמעותי ביחס ליתר הדירות בבניין שבו הן ממוקמות, ואם נדייק, שטחן קרוב לשטחן של 2 דירות סטנדרטיות בבניין. דירות פנטהאוז כוללות מרפסת גג היקפית, המשתרעת על פני 3 כיווני אוויר לפחות, ובדרך כלל הן נבנות באזורים אורבניים שוקקי חיים. דירות הפנטהאוז מציעות לבעליהן נוף מרהיב, ואף על פי שהן ממוקמות באזורים מרכזיים, הן עדיין מעניקות פרטיות רבה לדיירים ששוכנים בהן.

 

מה ההבדל בין פנטהאוז למיני פנטהאוז?

בהשוואה לפנטהאוז, מיני פנטהאוז הוא דירה קטנה יותר, שהצמידו לה את תואר הכבוד, שמשתמשים בו לצורכי שיווק. אף על פי שמיני פנטהאוז זו דירה עם מרפסת גדולה ביחס לשאר הדירות בבניין, היא לא בהכרח ממוקמת בקומה האחרונה, ונחשבת בסופו של דבר לדירה רגילה, אך יחד עם זאת, יקרה יותר.

 

פנטהאוז – כן או לא?

על פניו, פנטהאוז נשמע כמו התגשמות חלום, אך בעוד חלקנו מעדיפים נוף פנורמי עוצר נשימה, אחרים יעדיפו כמה שפחות שכנים להתרועע עמם במעלית.

אז כדי שתדעו בדיוק למה אתם נכנסים כשאתם בוחנים נכס מסוג זה, אספנו את כל היתרונות והחסרונות הבולטים, שיעזרו לכם להחליט האם כדאי לרכוש דירת פנטהאוז.

בדרך כלל דירות פנטהאוז ממוקמות בערים מרכזיות תוססות ושוקקות חיים. כמו כן, הבניינים בהם דירות אלו ממוקמות נחשבים לבנייני יוקרה, ומתוקף היותם כאלו, הם כוללים פעמים רבות שומר, מצלמות אבטחה, שירותי תחזוקה וניקיון מסודרים, חדר כושר, בריכת שחייה, חדר משחקים לילדי הבניין ושפע של מתחמי קניות, מסעדות ומקומות בילוי בסביבה.

ואם ניכנס אל תוך דירת הפנטהאוז עצמה, נגלה שהפרטיות היא בין היתרונות הבולטים שבמגורים בה, ובמיוחד אם נשווה את המגורים בפנטהאוז למגורים בדירת גן, שכן אף אחד לא יכול לצפות במתרחש על גג הבניין. כשנמצאים הכי גבוה מעל כולם אפשר להשתזף, לרחוץ בג'קוזי על הגג ולהרגיש באמת על גג העולם מבלי להרגיש חשופים כלל.

יתרון נוסף הוא הנוף הפתוח ומשב הרוח, שרק דירה במיקום כל כך גבוה יכולה לספק לדייריה. הפנטהאוז מאפשר לדייריו ליהנות גם מאוויר פסגות תחת כיפת השמיים וגם מבריזה מרעננת בעת השהייה בתוך הבית עם חלון או שניים שפתוחים לרווחה.

עם כל כך הרבה כיווני אוויר הפנטהאוז זוכה גם לשפע תאורה טבעית במשך מרבית שעות היממה. פרט לעובדה, שהתאורה הטבעית חוסכת בהוצאות החשמל, נוסף על כך, היא גם מעניקה רובד לעיצוב הבית, שאפשר לנצל במגוון דרכים יצירתיות.

גם המרחב הוא יתרון משמעותי שהפנטהאוז מציע, וניתן לנצל אותו לטובת התקנת מתקני ספא כמו ג'קוזי ובריכת שחייה על הגג, פינת אירוח מפנקת עם עמדת ברביקיו, שטח משחקים רחב לילדים, גינה מטופחת ורעננה ועוד.

ואף על פי שמצאנו שפע של יתרונות ברכישת דירת פנטהאוז, מצאנו שללקוחות מסוימים עלולות להיות הסתייגויות מהתלות במעלית.

יחד עם זאת, מאחר ובדרך כלל יש 2 מעליות בבניינים שכוללים פנטהאוז, הנושא מהווה עניין שולי בלבד, שכן בעת תקלה יש תמיד מעלית נוספת שפועלת, גנרטור בעת הפסקות חשמל, ואם אתם שומרי שבת, מעלית שבת תעמוד לשירותכם כדי שלא תצטרכו לעלות את כל המדרגות ברגל.

כמו כן, יש לקחת בחשבון את כמות השכנים המתגוררים בבניין, אך מאחר והפנטהאוז נמצא ברום הבניין, סביר להניח שלא תשמעו את הילדים של השכנים רצים מעל ראשכם, ושאף שכן לא יזרוק בטעות לכלוך אל עבר המרפסת שלכם.

אף על פי שקיימים מעט חסרונות של דירת פנטהאוז, ניסיוננו לימד אותנו שיש טיפוסים, שפנטהאוז הוא בגדר בחירה טבעית וברורה עבורם, והרי נהוג לומר למשקיעי נדל"ן, שאם הבית שייך להם, אז הם ירגישו את זה מיד, ואם יש נכס שגורם לבעליו לעתיד להתרגשות ברגע כניסתו אליו, הרי שזו דירת פנטהאוז, שיתרונותיה עולים בהרבה על החסרונות שבה.

בקיצור, גם למגורים וגם להשקעה דירת פנטהאוז היא בהחלט בחירה ראויה.

 

מה עדיף דירת גן או פנטהאוז?

יתרונות של פנטהאוז מול דירת גן ודירה רגילה כוללים כאמור את הפרטיות. ביתכם הוא מבצרכם, ואם חשוב לכם לשמור על פרטיותכם באופן מיטבי, הרי שדירת גן היא בחירה ממש לא מוצלחת עבורכם, ואילו דירת פנטהאוז צריכה לעמוד על הפרק. כמו כן,

 

כמה עולה פנטהאוז בישראל?

כאמור, דירות פנטהאוז נחשבות דירות יוקרה, ומהוות סמל סטטוס בחברה הישראלית בפרט והעולמית בכלל. בדרך כלל דירת הפנטהאוז תהיה יקרה לכל הפחות ב – 30% ביחס ליתר הדירות בבניין שבו היא ממוקמת.

למעשה, ככל שדירת הפנטהאוז גבוהה יותר, כך היא יקרה יותר, ומחירה יכול אף להיות פי 2 ויותר ממחיר דירה סטנדרטית בבניין שבו היא ממוקמת.

מחיר דירת פנטהאוז מושפע ממשתנים נוספים כמו המפרט הטכני, נוף משקיף לים ועוד.

כמו בכל נכס נדל"ן, טווחי המחירים של דירות פנטהאוז בישראל תלויי מיקום, אך אף על פי שהן יקרות יותר ביחס לדירות הסטנדרטיות, כיום ניתן למצוא פנטהאוזים בפרויקטים חדשים שמחירם מתחיל ב-1.7 מליון ש"ח בערי הפריפריה, ביניהן אשקלון ובאר שבע, ובטווח של 2.5-3.5 מיליון ש"ח בערי המרכז והשרון כמו תל אביב, הרצליה, כפר סבא וראשון לציון.

 

דירת פנטהאוז חדשה - מחירים לפי עירטווח מחירים של פנטהאוז ממוצע (ש"ח)
מחיר דירת פנטהאוז חדשה באזור הדרום: באר שבע, אשקלון, אשדוד, קרית מלאכי, נתיבות, שדרות, אופקים, דימונה, ירוחם, קרית גת4 מיליון - 2.5 מיליון ₪
עלות פנטהאוזים חדשים במרכז הארץ: רחובות, בית שמש, מודיעין, נס ציונה, רמלה, לוד, ראש העין, תל אביב, רמת גן, גבעתיים, הרצליה, פתח תקווה, לוד, בת ים, חולון, ראשון לציון8 מיליון - 4 מיליון ₪
כמה עולה פנטהאוז בשרון (רעננה, כפר סבא, הוד השרון, נתניה)8 מיליון - 4 מיליון ₪
מחירים של פנטהאוזים בפרויקטים חדשים באזור הצפון: חיפה, חדרה, עפולה, חריש, נהריה, אור עקיבא, הקריות, עכו, צפת, כרמיאל4 מיליון - 2.5 מיליון ₪

 

מתי כדאי לבצע רכישה?

העיתוי הנכון לרכישת פנטהאוז בפרויקט חדש הוא כאשר הפרויקט נמצא בשלב הפריסייל או בשלביו הסופיים. לכל אחד מהשלבים הללו יתרונות.

דירות פנטהאוז חדשות למכירה בשלב הפריסייל נמכרות במחירים נמוכים יותר, ויכולים לחסוך לכם עד  30% מעלות הנכס. פרט לחיסכון המשמעותי, תזכו לתשואה נאה כבר עם קבלת המפתח, מה שיעניק לכם רווח כפול.

לעומת זאת, רכישת פנטהאוזים חדשים למכירה בשלבי הבנייה הסופיים מעניקה הרבה יותר ביטחון, שכן אתם זוכים לראות את המוצר המוגמר (כמעט), ולא נאלצים להמתין זמן רב עד לתום ביצוע הפרויקט.

 

מה חשוב לבדוק רגע לפני הרכישה?

  • ודאו שהדירה המוצעת היא אכן דירת פנטהאוז על פי ההגדרה שציינו קודם לכן.
  • בדקו שלא בונים או מתכננים לבנות סמוך לדירת הפנטהאוז שאתם מעוניינים לרכוש בניין גבוה יותר, וכך תימנעו מפגיעה בפרטיותכם ומירידת הערך של הנכס בעתיד.
  • להבדיל מרכישות אחרות בתחום הנדל"ן ובכלל, מחיר הפנטהאוז מעיד על יוקרתו ועל איכותו, אך עדיין אין זה אומר שאינכם יכולים להתמקח על המחיר.

 

מחפשים פנטהאוזים לקניה? ישראל היא זירת נדל"ן שופעת הזדמנויות ומציאות, והודות לצמיחה בלתי פוסקת והיצע רחב של פרויקטים יוקרתיים בענף הבנייה והפיתוח העירוני כיום ניתן למצוא נכס מתאים לכל דורש, השאלה היא לאיזה נוף אתם רוצים להשקיף?